5
(1)

Eski komşumuzun biri kız, öteki erkek, iki çocuğu vardı. Erkek olanı dört, büyüğü altı yaşında. Çok sevimli ve tatlı birer yaratıklardı. Kanları kaynıyordu. Her gün bize gelip, benimle gülüp eğleniyorlardı. Onlarla şakalaşırdım. Ancak, kendilerini birer büyük şahsiyet olarak kabul eder, yetişkinlere gibi ciddi tavırla hitap ederdim. Böylece çocuklar kendilerini bir ara bile olsun daha büyük hisseder ve buna inanıyorlardı. Kendileriyle “yetişkin seviyede” konuşmaktan zevk duyarlardı.

Babalarının durumu hiç te iyi değildi. Dört yıl önce küçüğü doğduktan sonra, karısıyla boşandılar. Çocuk kendisine verildi. Vicdansız kadın her iki çocuktan vazgeçmişti.

İki üç ay sonra, çalıştığı şirket iflâs etti. Elinde iki çocukla işsiz güçsüz ortalıkta kalmıştı adamcağız. Dinçel Bey, bu beklenmedik peş peş mağlubiyetten tamamen çöktü.

Birkaç senede eldeki hazır para da gitmişti. Dinçel konu komşuya, dost eline muhtaçtı. Akrabaları zaten yoktu. Hepimiz elden geleni yapıyorduk. Un, şeker, yağ, tuz, giyim gibi birçok şeyi konu komşu temin ediyordu. Adama, devletin şu kadarcık bile yardımı dokunmadı. Böyle psişik baskılar altında, gününü gece takip ediyordu.

Bir sabah uyandığımda, binanın girişinde bir telâşın varolduğunu işittim. Bırak canım, bana ne derken, üst kattaki yaşlı komşu kadının çığlıklarını kaydetti kulağım. Hemen dışarı çıktım. Üst kata bir göz attım.

Üç dört polis üniforması gördüm. Yanaştım. Dinçel’in ev kapısı, ardına kadar açıktı. Yetkililer daha fazla yanaşmamı bırakmadılar. İçeride iki çocuğun kanlara boğulmuş parçalanmış cesetlerini gördüm.

Başım bir dönmeye başladı ki, duvara dayanmasaydım, merdivenlerden aşağı yuvarlanıyordum. Neden olmuştu bu feci olay?

Pek düşünmeye vakit kalmadan, iki polis memuru Dinçel’i elleri kelepçeli dışarı çıkarıyorlardı. Gözlerinden nedeni öğrenmek istediğimde, yanımdan geçerken:

-“Gelecekleri yoktu. Onlara karşı olan borcumu ödedim.”

Yazıyı beğendiniz mi?

Click on a star to rate it!

Ortalama oy 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Yazıyı beğendiniz mi?

Click on a star to rate it!

Ortalama oy 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir