Tag Archives: tweet

Twitlemek Kolay, Ama Ünlü Twittercı Olmak Zor

Twitter‘in ününü duymayan yok sanırım. Birkaç yılda muazzam başarı elde etti.

Twitter kullanıcılarına bakarsak, iki türleri karşımıza çıkıyor:

1. Tweetleri yaratıcı, teşvik edici, düşündürücü, güldürücü olan kullanıcılar. Bunların tweetlerini herkes merakla okur.

2. Twitter’ı sadece sohbet için kullananlar. Bu tür kullanıcılar sadece modaya uymak için Twitter’dadırlar. Yaw, sohbet için Facebook var. İlla da arkadaşlarınızla uzun uzadıya sohbet etmek isterseniz, ya Facebook’ta kalın, ya da Twitter’da mesaj çekin (DM, direct message). KİMSE, inanın, HİÇ KİMSE sizin bu atışmalı tweetlerinizi okumak istemez.

Bir de cuma geldi mi, Timeline‘ımızı #FF, #FollowFriday veya #Follow hashtag‘larla dolduran kullanıcılar var. Allahaşkına, sizin önerilerinizi kabul edip de onları takip edenlerin sayısı ne kadar, hiç merak ettiniz mi? Ben söyleyeyim: SIFIR! O zaman saçmalamayın, yaw!

Sırf retweet etmek de marifet değil. Sadece bunu yaparsanız, çok az takipçiniz olur.

P.S. Beni Twitter’dan takip etmek isteyenler, haydi buraya

[five-star-rating]

 

The Best Of… #makbasket (Втор дел)

(Почнувајќи од најновите твитови, па се’ до полуфиналниот натпревар со Русија)

@moondowner:
Ретроспектива: за кошарката повеќе народ се собра на плоштад отколку за 8ми Септември. И тоа неколку пати. #fakt #makbasket

@amdibajram:
Бев денес на плоштад да им се поклонам на кошаркарите. Еден куп луѓе сакаа место со нив со мене да се сликаат. Кока Кола, тоа е. #makbasket

@kenzoawa:
Зашто цимерот на Илиевски не кажа нешто повеќе за обраќањето кон бога ? #makbasket

@azder:
@avgantura народот ќе се собереше и да не беше #skopje2014 но тогаш и ќе имаше повеќе место и повеќе пари за #makbasket место за статуи!

@Filiptekinec:
Најголемата добивка од Европското е што Македонија доби 2 милиони стручњаци за кошарка. #makbasket

@Arheoblog:
Секоја чест за македонските кошаркари, но кога тоа станавме Гоцева раса и го напуштивме генот на Александар? bit.ly/naKrjj #makbasket

@iskra_iskric:
Gde si bila kad sam bio niko #makbasket

@jovanatozija:
Се изнаплакав за сите пари на плоштад #makbasket

@darjanr:
Плус што политичарите не се натопорија на сцена, минус што Бо доби помалку внимание отколку што сметам дека заслужува #makbasket

@ivanveta:
Ivona na pocetokot komentirase kako na pogrebot na lejdi dijana, bez emocii i depresivno #sitel #eurobasket #makbasket

@MonaNayMona:
Како беше…? Споменик на Чековски у Бунарџик? #makbasket

@silvishhka:
Повеќе народ има отколку на кралската свадба. Браво Македонци!!! #makbasket.

@MirkoSlav:
Мекејлеб му намигна на Иванов #makbasket

@zuberot:
имаме и претставник на Гоцевата мустак раса #makbasket

@MarjanIvanovski:
Ајде уште чочекот и може да фрламе бидермаерот #makbasket

@lazejanev:
Дечки заебите работа јас зимам одмор и отидов да правам капија дома, оти тогаш нели успехот сам ќе дојде! Ивона Талевска #mkfail #makbasket

@Q_BeatriX:
Хит ми е плавушава: Да видиш солзи во очите на еден спортски коментатор, па тоа…па тоа можеш само да го видиш! #makbasket 😀

@lazejanev:
Изгради ја капијата, победите сами ќе дојдат! Најнов #mkfail од Ивона Талеска #makbasket

@kuzevski:
Еве Ивона ни објасни што била тајната за успехот на нашите кошаркари. Грујо што ја изградил триумфалната била тајната #makbasket

@imyouthworker:
Зурли и тапани, ко пренос од Галичка свадба ми е ова, но штом режисерот така кажал… #makbasket

@MirkoSlav:
Давам 140 денари за патарина за #Гоца да се симне од #тераса #makbasket

@darko156:
Абе сега сфатив. Гоца е во автобус за да не платат патарина #makbasket

@Madame_Luna:
Сигурно тортата беше во форма на Александар Македонски како забива кош #makbasket

@grozdanoski:
Господ е русин! #makbasket

@sind_el:
Сега сфатив зошто изградија триумфална капија. #makbasket

@MarjanIvanovski:
Дај бе нека ги задржат на царина кошаркариве, бар до кај 17:00 #makbasket

@zuberot:
Доволно сте златни, вратете се насмеани! #makbasket

@darlleen:
Борче Бо Мекелебовски за претседател на Македонија !!!

@rokerot:
Се молат сите момчиња да слезат од #тераса, чистачката да зачисти малце со џогер… #makbasket

@a2112a:
Леле леле, што направивме…леле на СИТЕЛ им ги дадовме телевизиските права за пренос во живо. Леле леле, каква грешка! #makbasket #sitel

@kocepetrov:
#makbasket Овој Наваро стварно е правен во ТРОЈКА!

@peseva:
Sreka sto ne pobedivme, ke ne utepase dozd na proslava #makbasket #ironija

@jovanatozija:
Ова ти е еквивалент на многу јака партија секс без оргазам. #makbasket

@cudesnata:
Адреналинска шок терапија за врќање на оптимизмот во живот #makbasket

@mindinmotionmkd:
Ќе си направиме медаљи од некоја рака/нога од некој од спомениците. #makbasket #утеха Поголеми медаљи од русите, да цркнат од мака.

@rokerot:
Важно Докузовски е металец!!! Кој ќе ми ја најде сликата да си ја ставам на профил ќе го частам #makbasket 😀

@Karakash_MakNBA:
Спонзор на репрезентација – Филип Втори. Ќе пукне срце више со ваквиве финиши #makbasket

@zuberot:
Na Navaro decata na Kirilenko da mu licat #makbasket

@Parmakovski:
Дајте го Гечевски барем на две минути со гипс нека поигра… #makbasket

@imyouthworker:
Бо се бори како тој да е македонец, а сите други натурализирани. #makbasket

@ZimskiB:
Хаааааахахахахаххахахахахахаха Чековски освои пола поен со тоа што ја погоди таблата #makbasket 😀

@Ecchi:
Чековски ги читал твитовите од клупа, се накурчил и дошол да се докаже 😀 #makbasket

@skopjeboy:
МНТ повеќе од Бољшој #makbasket

@krojanbojan:
Ако тепамо. Купаќа парти у пресушену фонтану у Куманово. Да си знаете #makbasket

@zuberot:
Една од добрите работи што нема да освоиме злато е тоа што нема да ја видиме Хелена Роза гола. #makbasket

@therealpsmst:
Ако кошаркарите се веќе херои, тогаш што врска има утакмицава? А да, во спорт само медајлите се бројат. #makbasket

@slavcom:
се молат сите мекотели денеска да не ни пречат во навивањето! #makbasket

@shmrkot:
Experts agree, денес ќе ја тепаме Русија или ќе изгубиме. #makbasket

(ПРВИОТ ДЕЛ МОЖЕТЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ТУКА.)
[five-star-rating]

The Best Of… #makbasket

@ExtremeBt:
Си остајв уште 5 нокти за утре за финалето #makbasket :))

@AlexakaKobe:
da napravi Bo.McCalebb hiphop pesna i na #evrovizija ke tepame #makbasket :)

@ana30mk:
А каде е тоа Македонија? -Гледај кошарка, бич! :) #makbasket #eurobasket

@tomi_z:
Коментар на Б92: „Оvaj Navaro mora da je pravljen u trojku,...sve je bre pogodio“ :D #makbasket

@zlatkoa:
Da ne go zatvoreja Velija sega ke imavme smoki so slikicki od kosarkarive nasi so patriotska tematika. #makbasket

@azder:
дојдете руси, да видите кај се раѓа кирилицата #makbasket

@krojanbojan:
Бронза е наша. Прашајте кога сакате у Фиренцу #makbasket

@Elislonce:
има да ја скинам дипломата по дипломатија! ова се нашите вистински амбасадори #makbasket

@kenzoawa:
Предодредени сме цел живот да се бориме за БРОНЗА! Бронза на плоштад, бронза во Литванија. Македонско да е, од Бронза да е. #makbasket

@KaterinaK88:
Where are you from? -I'm from Macedonia. - -Where is Macedonia? -In the semi-final! #eurobasket #makbasket

@Afroks:
За следното првенство ќе го натурализираме Наваро и зеаме злато. За сега доволно ни е и бронза. Одлична игра. Браво момци! #makbasket

@DeDurac:
после телефонскиот на Гwујо, јасно беше дека одиме на бронза #makbasket #skopje2014

@Arheoblog:
Додека Македонија ја пишува новата кошаркарска историја, останатите учат географија ;-) #makbasket

@thedcoy:
Chestitki za Shpancite, go pobedija najdobriot tim na prvenstvoto #makbasket #Eurobasket

@azder:
Ајде момци, да освоиме бронза за да излиеме една статуа од Бо #makbasket

@Kire_M:
Дај Шител нека ја повтори молитвата, овој Наваро се повампири #makbasket

@duskojanevski:
#makbasket powered by God

@Arheoblog:
Топка за секое дете! #makbasket

@DeDurac:
Кардиологија Филип 2 за спонзор на #makbasket

@rokerot:
Се моли судијата да нацрта линија за шутирање петка, пошто на Перо Антич тројка му е мн. блиску :S #makbasket

@siljanovski:
Јас мислам дека Жан Митрев трие раце.... ќе има доста „проекти“ по утакмицава !!! #makbasket #tahikardija !!!
[five-star-rating]